Ott Lumi: sõda ja sisepoliitika

12.05.2022, Tallinn. Valitsuse pressikonverents. Pildil peaminister Kaja Kallas. Foto Madis Veltman, Postimees, Scanpix

On kaks erakonda, kellele sõja teema domineerimine poliitiliste hierarhia teemade tipus ei sobi. Keskerakond ja Eesti 200.

Viimastel nädalatel hüppeliselt Reformierakonna ja iseenda reitingut tõstnud Kaja Kallas on muutunud Eesti sisepoliitika „ebastabiilsuse garandiks“, seda naljaga pooleks öeldes ja selles mõttes, ei keegi ei suutnud sellist „Kallase efekti“ ette näha. Siin mängis rolli ainult üks tegur – sõda.

Lahkame veidi küsimust „sõjast“ ja sisepoliitikast laiemalt. Maailmas on küll ja küll juhtumeid, kus sõda on „harilikest poliitikutest“ teinud silmapaistvaid poliitikuid. Selle kohta on kirjutanud hea analüüsi Brookings mõttekoja analüütik Tom Wheeler, kes on võrrelnud sõjaaja juhtimist Winston Churchilli ja Donald Trumpi puhul. Churchilli puhul räägib ta sõjast sõna otseses mõttes, president Trumpi valitsusaja suur „sõda“ oli võitlus covid pandeemiaga Kui Churchill, kelle puhul teatavasti Briti rahval alguses suuri lootusi-ootusi ei olnud, näitas, et suudab juhtida riiki kriisis reaalselt päevast üks, siis Trumpi „sõda“ oli läbikukkumine.

Ott Lumi

Ott Lumi on Pan-Balti valitsussuhete- ja kommunikatsiooni ettevõtte META partner. Varasemalt olnud ka Riigikogu liige. Viimase 10 aasta jooksul on ta nõustanud erineva profiiliga ettevõtteid, alates tööstusest lõpetades transpordiga. Tema hobi on riigi- ja poliitikateadused, ta on Tallinna Ülikooli doktorant. Loe artikleid (16)