Juhtimise õppetunnid Zelenskõilt ja Putinilt. Vestlevad psühholoog Adam Grant ja politoloog Michael McFaul

Mis on Putini motiivid ja mis köidab inimesi Zelenskõi puhul?

Psühholoog Adam Granti juhitud podcasti “Worklife” külaliseks on politoloog ja endine USA suursaadik Venemaal Michael McFaul. Jutuks tulevad Ukraina presidendi Zelenskõi ja Venemaa presidendi Putini juhtimisviisid, mis on sõjaolukorras osutunud pea vastandlikeks. Mis on Putini motiivid ja mis köidab inimesi Zelenskõi puhul. Mida räägib see sõda meile juhtimise kohta laiemalt? Alljärgnev on pooletunnise jutuajamise ümberkirjutus.

Michael McFaul on politoloog Stanfordi ülikoolis ja juhib seal rahvusvaheliste uuringute keskust. Ta on ainulaadse kogemuspagasiga diplomaat, hariduselt politoloog, olnud USA suursaadik Venemaal, aga ka president Obama erisaadik riiklikus julgeolekunõukogus, kus ta vastutas Venemaa ja Euraasia välispoliitika eest. 2006. aastal kirjutas ta Anders Aslundiga raamatu Ukrainast. Sellega kaasnesid ka koolitusprogrammid ja tänaseks on nende koolituste vilistlasi Ukrainas juba 300. 

Adam Grant: See on ikka väga harv juhus, et ühel inimesel on nii politoloogi, suursaadiku ja presidendi nõuniku kogemus. Kui ma algselt arvasin, et me vajame selle vestluse jaoks kolme erinevat inimest, siis õnneks on nad sinu kehastuses kõik olemas, nii et ma tahaksin kuulda natuke sellest kontekstist, milles sa esimest korda hakkasid Putinit kui juhti analüüsima, sest ma mäletan, et sinu karjääri algusaegadel ütlesid paljud inimesed, et miks see mees ütleb meile pidevalt, et me peaksime Putini pärast muretsema. Ta ju ei tea, millest ta räägib. Kuid traagilisel kombel on sinu hoiatused viimase paari kuuga tõeks osutunud.