Egle Loit: miks ma tahan Gucci riideid?

Lihtne. Ma jumaldan seda, mida Gucci loominguline juht Alessandro Michele teeb. Ta tekitab minus emotsioone, elavdab unistusi ja kannab mind mõttes teise aega ning kohta. Kord kujutan end Firenzes asuvasse renessanss-stiilis Pitti paleesse jalutuskäigule, siis Rooma tänavatele burgereid sööma, seejärel ikoonilises Trevi purskkaevus pidutsemas  ja lõpuks kosmosesse koos maaväliste tegelastega.  

Romantikust roomlane vastutab kultusbrändi kollektsioonide ja kogu imago eest nii nagu tema veres voolakski Gucci veri. Ma olen kahe käega kõige poolt, mis on päris. Ja mulle tundub, et sellist olemust ja tunnetust, mida Gucci hetkel kannab, pole võimalik lõpuni tehislikult luua. Tema ajatabamus ja selle kandmine moekeelde, mis on nii sügavuti mehe enda huvidel ja persoonil baseeruv, on mind valjemalt ja teravamalt kõnetanud kui mõni teine maailmabränd.

Ühed suurimad isutekitajad on minu jaoks olnud viimased kampaaniad, mille Michele on loonud koostöös filmimeistri Glen Luchfordiga.

Metsikud päevad & ööd Roomas ehk SS17

Minu suve on kandnud  tunnetuslikult just see Gucci selleaastase kevadsuve tunnuslugu – Nada esitatud “Amore disperato”. Michelele andis selle kampaania loomiseks inspiratsiooni abstraktse ekspressionisti Cy Twombly kodustuudio, postmodernismi viljeleja ja kollaažikunstnik Mario Schifano, samuti näitlejanna Laura Betti. Viimast tuntakse ka kui ikoonilise režissööri Pier Paolo Pasolini muusat.

Loomingulise innustuse tulemusena sündis pilt, kus harjumuspärasest eristuvad isiksused kulgevad harmooniliselt ja hedomismist kantuna Igavese Linna tänavatel. Nende tavatut olekut võimendavad kaasa jalutavad tiigrid, hellitsusi nautiv lõvi, kaelkirjak, kellele al fresco lauas peost viinamarju söödetakse. Intrigeeriv on ka pidulikes riietes burgerite ja friikartulite söömine ning seejärel pidu marmorist purskkaevus. Alessandromichelelik mitmekihilisus ja Luchford muudavad moefilmi sürreaalselt kaasahaaravaks.

Galaktikafantaasia Gucci moodi ehk FW17

Gucci sissetung galaktikasse kannab vilja, sest selleaastases sügistalvise kollektsiooni moefilmis kohtuvad humanoidid, tulnukad, robotid ja maalased. Kampaania motiivid pärinevad 50ndate ja 60ndate ulmelisest telesarjast Star Trek. Kahemeheduo eesotsas loovjuhi ja Luchfordiga viivad ühistegutsemise tulemusel moehuvilise maavälisele rännakule, kus modellid erinevatel maastikel ja planeetidel tegutsedes kontrastselt ilmatusuuri kübaraid, vintage printidega riideid ja kalliskividega kaunistatud prille kannavad.

Gucci maavälised modellid kannavad erinevatel maastikel ja planeetidel uidates ja näiteks dinosaurusega võideldes  ilmatusuuri kübaraid koos kontrastsete vintage printide  ja kalliskividega kaunistatud prillidega. Minu viib see kampaania rännakule, mis ületab tuntavalt aega ja ruumi.

Psühhedeelne geniaalsus kannab kaasa ilmselt ka inimese, kes moeloomest selles loos ei huvitu.

Usalduse magus kasum

Michele on minu jaoks ümbermõtestanud selle, mis Gucci on. Ta on loonud oma tulekuga brändi loos uue ajaarvamise, milles mulle meeldib kaasa elada igale järgmisele kampaaniale. Ootan, millega on võimalik moemaailma piire lõhkuda ja jälgin turundusinimesena põnevusega, kuidas loomingulise juhi töö brändi kujundab ja ka selle kasumis kajastub. Michele asus oma positsioonile 2015. aasta jaanuaris. Sellel aastal teatas ettevõte, et nende kasum on varasemast poole suurem. See on Gucci viimase 20 aasta võimsaim aasta.

Ma tahan uskuda, et viimane on olnud võimalik suuresti tänu sellele, et Michele on saanud loomingulise juhina vabaduse tegutseda oma äranägemise järgi. Vähemalt seda on ta korduvalt meedias maininud. Tema isikupärane tunnetus moest, kunstist, ajaloost ja võime see kontseptuaalselt tänasesse tuua, on märkimisväärne. Tema loodud pilt ja lugu tõmbab magnetina. Ja mitte ainult mind.

Egle Loit

Egle Loit on Tartu Ülikooli ajakirjandusharidusega moe-ja reisihuviline, ta on teinud kaastööd ajakirjale Mood, Säde ja Catwalk. Egle kirjutab Edasile tema jaoks põnevatel moeteemadel. Loe artikleid (6)