Persoonilugu. Emmanuel Macron – Prantsusmaa sarmikas, austatud, ent rahvakauge president

Emmanuel Macron.

Vahetult enne Prantsusmaa presidendivalimisi, mille Emmanuel Macron taas võitis, käis The Economisti Pariisi filiaali juht Sophie Pedder temaga väljasõidul Marseille’s ning kirjutas nähtust-kuuldust pikema persooniloo, avades värvika ja vastuolulise presidendi iseloomu, stiili, mõtte- ja juhtimislaadi ning teekonda tipp-poliitikas.

Artikkel on esmalt ilmunud ajakirjas The Economist. Edasi avaldab tõlke väljaande loal. Artikli autor Sophie Pedder on The Economisti Pariisi filiaali juht. Varem on tema sulest ilmunud Macroni persoonilugu “Prantsuse revolutsioon: Emmanuel Macron riiki uuendamas”.

Prantsusmaa president istub kohalike juhtidega tihedalt nagu silgud reas marokopärasel madalal sohval. Nende ees väiksel laual on vaagnatäis küpsetisi. Lämbe ruum kihab elevast jutuvadinast. Nurgas lehvitab üks naine endale tuult. “Tasa! Palun vaikust!” käsib korraldaja. “Laske tal rääkida!” Jutuvada ei vaibu. Emmanuel Macron on tulnud Marseille’ kuritegevusest räsitud põhjapoolsesse äärelinna, et rääkida kogukonnatöötajatega. “Merci beaucoup, merci,” alustab ta ning nihkub diivanil ettepoole. Lärm ei vaibu. Kõlab uus palve: “Tasa nüüd, allez, laskem presidendil rääkida!”