Peter Pedak: teema valik. “Kooliõpetaja kolumn”

Peter Pedak. Foto: Silver Gutmann

Mulle tundub, et kõige raskem osa eksamil – ja ka hiljem elus – ongi teema valik. See nõuab otsustust ning loobumist – alternatiivide kõrvalejätmist. Kuidas eristada olulist ebaolulisest?

On esmaspäev, 25. aprill. Istun kooli aulas eesti keele riigieksamil ja silmitsen mõtlevaid abituriente. Oleme just kuulanud raadiost haridusministri tervitust, jaganud laiali eksamitööd ning märkinud tahvlile kaks kellaaega: algus 10.11, lõpp 16.11. Kunagise klassikalise küpsuskirjandi asemel tuleb noortel paberile panna umbes 400-sõnaline arutlev tekst. Valikus on neli teemat: infomüra, raamatute turundus Instagramis, inimeste tarbimisharjumused ja kliimamuutuste vastu võitlemine. Mulle tundub, et kõige raskem osa eksamil – ja ka hiljem elus – ongi teema valik. See nõuab otsustust ning loobumist – alternatiivide kõrvalejätmist.

Etteantud märksõnad ei ole sel aastal keerukad, aga ka mitte iseäranis inspireerivad, pigem argised. Nii ei arva ainult täiskasvanud, vaid ka “Aktuaalses kaameras” intervjueeritud õpilane, kes tõdeb, et igatses inimeseks olemise teema ja ilukirjanduse järele. Veider on seegi, et eksami koostajad on vältinud julgeoleku küsimust – ajal, mil riikide ning rahvaste püsimise eksistentsiaalsest ohust on raske mööda vaadata.

Peter Pedak

Peter Pedak on Prantsuse Lütseumi direktor. Loe artikleid (20)