Peep Ehasalu: väljanaermisest

Meem. Russki vojennõi korabl.

Putiniste välja naervate meemide tegemine on olnud vabastav ja pakkunud ajule kaitset.  Las nad jääda ajalukku just sellistena – naeruväärsetena.

Mel Brooksi musta komöödia “The Producers” keskmes on kaks aferistist produtsenti, kelle äriideeks on lavale tuua 100% ebaõnnestuv produktsioon, et ebaõnnestumise pealt ise korralikult teenida. Nii leiavad nad jaburalt halva stsenaariumi “Kevad koidab Hitlerile. Gei-mürgel koos Adolfi ja Evaga Berchtesgadenis”, mille on kirjutanud natsisõbrast asjaarmastaja. Produtsendid otsustavad selle lavale tuua muusikalina, mille lavastaja ja osatäitjad on valitud võimalikult halvad…

Poola juurtega Mel Brooksi suguvõsas oli palju neid, kes kannatasid natside võimu all, ning suur osa neist kaotas elu koonduslaagrites. Muidugi küsiti Brooksilt, miks ta juudina üldse võttis teha filmi, kus on roll Hitleril. Ent siiski – Hitleril, keda mängiv halb näitleja kepsutab vahepeal laval balletile kohastes sukkpükstes, ja film on kokkuvõttes pööraselt naljakas. Brooks vastas umbes nii, et ta tahaks Hitlerile kõigi oma lähedaste surmade eest kätte maksta, kuid ei saa – Hitler on ammu surnud. Isegi kui Hitler elaks, jääks tavakodaniku käed kättemaksuks lühikeseks. Mida siis oma valu ja vihaga peale hakata?

Peep Ehasalu

Peep Ehasalu on kirjanik, toimetaja, Eesti Noorsooteatri kommunikatsioonijuht. Loe artikleid (21)