Intervjuu ettevõtjaga. Venemaa ärimehel tuleb Ukrainale mõeldes pisar silma

Kirill Liats.

Eesti sugemetega venemaalane Kirill Liats ei suuda varjata kurbust selle üle, mis toimub Ukrainas. Liats nendib, et ehkki ettevõtlus kannatab sanktsioonide tõttu raskelt, pole tegelikult Venemaal erilist paanikat ning ka sanktsioonidega on juba varasemast elama õpitud.

Kirill Liatsi ettevõte toodab Venemaal LNG ehk veeldatud gaasi tootmiseks, transpordiks ja hoiustamiseks seadmeid. Liats (eestipäraselt Lääts) on endale välja võidelnud ka Eesti passi. Ta on üks väheseid, kes on saanud Eesti kodakondsuse nii, et on tõestanud riigile, et tema esivanem oli küll Eestimaalt välja rännanud, kuid vabariigi väljakuulutamisega andis välismaal elades märku, et soovib siiski Eesti kodanikuks saada. Kirilli esiisa Martin Lääts andis sellisest soovist teada Moskvas elades. Inseneriharidusega Lääts töötas Venemaal Siemensi radiaatoritehases. Martinil olid pojad Georg ja Reinhold. Viimase lapselaps on Kirill.

Ajaloodokumendid aastaid tagasi politsei- ja piirivalveametile esitanud Liats sai juba kuu pärast arhiivileidu Eesti passi. Hiljem on riik pidanud tunnistama kõik sedamoodi Eesti passi omandanud kodanikud “eksitusteks”, ehkki passi Liatselt ära ei ole võetud. Kodanikuks loetakse nüüd vaid need, kelle esiisad ka reaalselt Venemaa avarustest vastloodud Eesti vabariiki elama tulid. Kirill Liatsi vanaisa Reinhold ei naasnud Eestisse, vaid töötas kuni pensionini insenerina endises Siemensi tehases Moskvas, mis kandis toona nime Elektrosila. Ka Kirill Liats ise ei ole Eestisse elama kolinud, ehkki käib siin sageli, ka äri ajamas.

Tiina Kaukvere

Tiina Kaukvere on ajakirjanik. Loe artikleid (23)