Kadri Kroon: killuke Ukrainat meie õuel – Odessa pererestoran vanalinnas

Loomulikult ei saa Ukraina restoran üle ega ümber punasest boršist, tegemist ün ühega kahest Tallinna parimast boršist.

Ukraina ja kogu maailma jaoks nii kriitilisel ajal tuleb kindlasti Odessa restorani külastada, et avaldada oma meelsust, soovitab Kadri Kroon. Põhjust on seda enam, et tegemist on silmapaistva toidukohaga.

Lõuna-Ukraina päikeselise pärli Odessa (ukraina keeles Odesa) kohta levib palju müüte. Odessa paneb inimesed õhkama – ehh, Odessa ja laulusõnadesse on raiutud väljend – Odessa, mereäärne pärl. Musta mere kalda suurlinn on vägagi multikultuurne, siia, ahvatleva positsiooniga ida-lääne ühenduskohta on läbi aegade sisse rännanud palju erinevaid rahvusi, kes on endaga kaasa toonud põnevad rahvusroad. Enamuses on tegemist slaavi ja vahemere kokakunstiga, aga tähtis panus on juutidel, kes 20. sajandi alguses olid linnas enamuses. Loomulikult on oma mõju naabritel, mõjutusi leiab Bessaraabiast, Moldovast, Rumeeniast, Bulgaariast, Valgevenest. Armeenlastel ja kreeklastel on oma pärand, viimased rajasid siia keskuse juba antiikajal. Odessa on olnud ka Leedu-Poola valduses.

Odessa restorani Tallinna vanalinnas peavad pesueht odessiidid – Odessas sündinud ukrainlased. Nad ei ole sõjapõgenikud, Tatiana Dubinina koos mehe Yuriy Chernovi, ema ja pojaga kolisid siia suure ühise perena Dubaist, kus nad aastaid äri ajasid. Tallinn osutus valituks, sest siin on normaalne ilm nelja aastaajaga, turvaline keskkond ja äri ajamine käib avatud kaartidega. Algselt pandi restorani nimeks Lokki, mis tähendab soome keeles kajakat, sihikul olid ilmselgelt Soome turistid. Esimene aasta läks üle kivide ja kändude, menüü oli liiga rahvusvaheline. Samas majas elanud Imre Sooäär ja Ukraina köögi sõber Kairi Viik tegid neile ettepaneku keskenduda ehedatele kodustele roogadele ja sellest ajast alates on restoran nii kohalike kui turistide hulgas populaarne. Pere on alati kohal, mees köögis vägesid juhatamas ja naine teenindamas. Südamlik vastuvõtt ja sooja hingega külalislahkus tekitavad tunde, nagu oleks ukrainlastele koju külla tulnud. Viimasel ajal olen restoranis kohanud palju itaallasi ja prantslasi, kelle jaoks on tegemist muidugi vägagi eksootilise elamusega, neil puudub ju igasugune teadmine ukraina ja nõukogude toidust.

Kadri Kroon

Kadri Kroon on paadunud foodie, andunud veinifänn ja tulihingeline reisihull, kellele meeldib kogeda ehedaid hetki puhtast uudishimust elu ja maailma vastu. Tema soovituste järgi suurlinnades seigeldes on reisielamus garanteeritud. Kadri on Edasi toidu-, veini- ja reisirubriigi toimetaja. Loe artikleid (80)