Miks millennial lahkub ettevõttest? Avalik kiri juhtkonnale

Foto: Daniel M Viero, Flickr, Creative Commons

Ajad, kus noored tundsid aukartust ja olid äärmiselt meelitatud, et ettevõte neid märkas ja oli valmis tööle võtma on jäägitult kadunud. Ma ei räägi siin sellest, et inimesi on vähe, keda üldse tööle palgata, vähemalt Eestis. Jutt on totaalsest paradigma muutusest, kuidas noored analüüsivad, hindavad ja suhtuvad tööturgu ning vastavalt tööandjatega ka käituvad.

Tänased uued noored ehk millennialid elavad oma elu, millel peab olema põhjus – seda ollakse valmis otsima ja leidma jäägitu entusiasmiga. Töö ei ole midagi eraldiseisvat elust, vaid see on elu osa ja kõik peab sobima. Need noored ei ela selleks, et töötada, vaid teevad seda, millesse nad päriselt ka usuvad ja mis peaks maailma paremaks muutma. Sellist asja nagu töö ja eraelu tasakaal nende jaoks ei eksisteeri – on üks elu ja üks tasakaal.

Alljärgnev kokkuvõte ja kiri pärineb just sellise noore naise, Elizabethi, sulest, kes annab tänastele vana kooli juhtidele aimdust, mida kõrge saavutusvajaduse ja “tuhande päikese energiaga” sütitatud uus tööjõud oma palgamaksjatelt ootab.

Elizabeth juhtkonnale

Te võtate meid tööle siiralt uskudes, et “see järgmine on teistsugune”, kes jääb kauemaks ettevõttesse, aga võta näpust, 6 kuu pärast on ka see lootus kadunud ja värvatu ettevõtte tolmu jalgelt pühkinud. Me oleme 6 kuud täiesti “omadega sees”, me anname endast kõik ja siis äkki – lõhkeb pomm ja me lahkume, suure üllatusena juhtkonnale.

Me oleme teadlikud stereotüüpidest, et millennialid ei suuda keskenduda ja pühenduda, nad annavad kergelt ja kiiresti alla ning teevad sääred.

Mul on töökogemus erinevatest Ameerika korporatsioonidest, kus mul on olnud 24-aastased bossid ja 64-aastased bossid – on neid kes olen austanud ja imetlenud ja neid, kelle suhtes on mul reserveeritud tunded. Siinkohal tahan ma välja öelda kõikidele neile bossidele, mis on tegelikult meie lahkumiste tagamaad.

  1. Keskpärase või isegi madala soorituse tolereerimine

Parim töötaja on teie arvates see Donna-Do-Nothing, kes hoiab madalat profiili ja huvitub vaid sellest, millal ja kui pikk on lõunapaus. Juhtkonna poolt hinnatud töötajad on need, kes ei küsi, ega põle ereda leegina, et midagi päriselt ära teha, vaid need kes lihtsalt vegeteerivad ja istuvad oma tagumikutunnid täis.

Fakt: madala sooritusega kolleegidel on demotiveeriv mõju ka teistele, nad suudavad kõik maha jahutada.

  1. ROI ei ole piisav argument või põhjus pingutamiseks

Kui ma pühendun, siis nii, et ma mõtlen isegi pühapäeviti, kuidas me saaksime muuta oma klientide elu paremaks. Aga esmaspäeval tööle tulles ei kuule me muust, kui palju on miski näitaja kasvanud ja aktsia kerkinud – see ei ole inspireeriv.

Fakt: tulevik on nende ettevõtete päralt, kellel on suurem eesmärk kui ainult raha teenida, sellised teenivad kolm korda suuremat kasumit.

  1. Ettevõtte kultuur on ülikriitilise tähtsusega

Tasuta lõuna ja suvepäevad on meeldiv täiendus, aga ma vajan töö tegemisel ja tulemuste saavutamiseks samasuguse sisepõlemisega kolleege minu kõrval, kes teavad, mis põhjusel nad seda tööd teevad ja ma tahan juhti, kes meie võimekust testib, nihutab piire ja mõtleb erinevalt. Äge kontor ja tasuta lõuna on lahe täiendus, aga tähenduslikku tööd need üles ei kaalu.

Fakt: tähenduse ja põhjusega ettevõtted on parema müügitulemusega.

  1. Personaalne lähenemine on igati OK

Kui Sa kohtled mind kui “numbrit”, siis ma “tagastan vastuteene” – see töökoht muutub minu jaoks rendi maksmise võimaluseks ja ma elan reede kella viie nimel ning 6-8 kuu pärast olen ma läinud. Nii nagu sa prognoosisid. Või veel hullem, ma “lahkun” aga jätkan Donna-Do-Nothing suhtumisega tagumikutundide tegemist. Ja see ei ole ole kummalegi meile hea.

Mind on kasvatatud nii, et ma võin muuta maailma. Ma ootan meeleheitlikult seda, et sa kasvõi natukenegi annad mulle põhjust uskuda, et see, mida me teeme, omab sügavamat tähendust ja aitab muuta maailma. Kui sa suudad seda, siis olen ma valmis tegema koopiaid, tooma sulle kohvi ja tegema kõige rutiinsemat tööd. Aga ma ei tee seda kunagi selleks, et sina saaksid omale uue Mersu osta. See ei ole minu elu eesmärk.

Ma olen valmis pühenduma jäägitult, kui sa suudad mind motiveerida ja panna uskuma, et see, mida me teeme on suurem kui joone alune number.

Allikas: LinkedIn