Ingrid Kohtla: öös on inimesi

Foto: Shutterstock

Kogemus öisest linnast on ainulaadne ja intiimne, eriti seda esmakordselt külastades või pärast eemalolekut. Põnev on jälgida linna valmistumist ööks: kauplused suletakse, sättides need järgmiseks argikauba rabamise päevaks valmis, ja osa avalikku ruumi seatakse öiste, rutiinivabade erisoovide täitmise ootele.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja linnateemalises kevadnumbris, mis on saadaval suuremates kioskites üle Eesti ja jaekaupluste ajakirjandusletis. Artikli autor Ingrid Kohtla on Tallinn Music Weeki kommunikatsiooni- ja sisujuht.

Öös on asju, mida päevas ei ole, ning selles saab ületada päeval ületamatuna näivaid piire. Öös on erilisi inimesi. Moralistid on ööelus ikka probleeme näinud, lähtudes hinnangust, et pidutsevad unetud on lihtsalt hedonistid, kes vajavad oma ellu hädasti sihti ja sisu. Keskajal demoniseeriti ööd, siunates seda saatana mänguajaks, mil ringi kolades pidi valmis olema vähemalt mõne tema käsilasega – päti, trolli või tõreda gnoomiga – põrkumiseks. Eriti ohtlikuks peeti öös luusivaid nõidu, kellele pandi süüks juhtumeid alates hämaratest surmadest kuni kärbunud käte ja nõiutud suguelunditeni. Aus inimene oli päevatööst liiga kurnatud, et öösiti ringi hulkuda. Öö murendas ohtlikult päeval enam-vähem ohjatavat ühiskonnakorraldust.