Kevin Lilleleht: bordoo viimased aastakäigud – investeeringuks, hoidmiseks või koheselt joomiseks?

Foto: Shutterstock

Bordeaux kui väärisveinide alustala on punaveini poolest tuntud alates 12. sajandist, mil seda Inglismaa kuninga Henry II pulmas serveeriti. Täna tasub meil vaid mainida veinivõõrale inimesele samas lauses sõnu “investeerimine” ja “vein”, kui kohe automaatselt seostub sellega bordoo. Aga kas Bordeaux’ Grand Cru Classé veinid on mõistlikud investeeringuobjektid või hoopis prantslaste ülehinnatud rudiment?

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja kevadnumbris, mis on saadaval suuremates kioskites üle Eesti ja jaekaupluste ajakirjandusletis. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta Edasi e-poest.

Kliimamuutused tõstavad alkoholitaset

Olgugi et viimased kolm bordoo aastakäiku on tituleeritud legendaarseks triloogiaks, leiab esimese murekoha pudeli sildilt. 90ndate parimatel aastakäikudel seisis etiketil alkoholitase 12,5%, viimastel aastakäikudel on tavapärane kohata numbrit 14,5%, mis viitab märkimisväärsele stiilimuutusele. See pole tekkinud sisemisest progressiivsusest, vaid paratamatult kliimasoojenemise tagajärjel. Bordeaux’s on päikest ja sooja rohkem ning marjade optimaalne suhkrutase saavutatakse liiga vara. Samas on marjad fenoolselt küpsuselt veel kibedad ja toored. Sel põhjusel toimub korje endiselt septembri keskpaigas Merlot’le ning oktoobri alguses Cabernet’dele. Tanniinid, antotsüaniinid ja paljud teised maitseid kandvad ühendid on marjas saanud küpseks, ent selleks ajaks on suhkru sisaldus marjades liiga kõrge. Tulemuseks on suure alkohoolsusega, domineeriva marjasusega ja vähese happesusega punaveinid, alkohoolsus ja marjasus pehmendavad bordoole omaseid karme tanniine. Vein meenutab rohkem Uue Maailma 5–10-aastase arengupotentsiaaliga igapäevaveine kui 30–50-aastase potentsiaaliga elegantseid, tasakaalus ja nüansirohkeid Bordeaux’ tippe.

Kevin Lilleleht

Kevin Lilleleht on Eesti Sommeljeede Erakooli sommeljeekursuse tudeng, kes on pälvinud ASI (Rahvusvaheline Sommeljeede Assotsiatsioon) Level 1 taseme ning 2021. aasta Eesti ja Baltikumi parima noorsommeljee tiitli. Kevin töötab Tallinna Lennujaama veinibaaris Rosin ning on veini-investeerimisfondi WineFortune veiniekspert. Loe artikleid (3)