Kaja Kann: teater võib midagi käivitada, aga linna võlu on juhuses

Kaja Kann.

Teater on küll väga hea ja mugav põhjus külastada Pärnut või ükskõik millist teist väikelinna, aga lõppude lõpuks on see nagu spaagi ainult mugav vabandus. Asjad hakkavad juhtuma alles siis, kui põikad teelt kõrvale, alles siis, kui hämardub, ja ainult siis, kui sisened linna üksi. Ikka selleks, et teistega koos olla.

Oma saamatuse ja kartlikkuse tõttu pole ma end kunagi linnatüdrukuna tundnud. Linnas on hädasid palju, esiteks eksin ma pidevalt ära. Berliinis elades ja iga päev samas metroopeatuses väljudes seisatasin ning vaatasin paremale ja vasakule, siis jälle paremale ja vasakule. Ma ei tea, kummale poole peab minema, et tollesse samasse teatrisse jõuda.

Viinis ma metrooga ei sõitnud, igaks juhuks. Kõndisin päevast päeva täpselt sama teed. Teatrisse tööle ja tagasi. Enne esikaõhtut, töölt koju kõndides tegi mu abikaasa, kes oli projekti tehnik, ettepaneku teha väike ring. Plõksisin pikalt vastu, põhjendades, et muretsen liialt homse pärast, et ärme hulgu, äkki eksime ära ja selle jamaga ei suuda mu närvid täna tegeleda. Tema ei andnud järele, ütles, et lõõgastume veidi, jalutamine rahustavat närvi ja pealekauba tema ei eksi kunagi. Pärast pikka vaidlust sõlmisime kokkuleppe, et nõustun jalutama tavalisest pikemalt, täpselt 15 minutit, ja kui tema oma lubadust ei pea, siis ma ei vastuta oma tegude eest. Kui 13 minutit lisaaega oli läbi, ei paistnud kodu kuskilt, 15 minuti pärast andis ta veel lootust, et kohe-kohe, 20 minuti möödudes tunnistas ta, et on eksinud. 45-minutise lisaajaga jõudsime koju, kus ütlesin talle väga rahulikult, et ma soovin lahutust, sest teda ei saa usaldada. Teine suur jama on öine valgus ja müra, aga see pole nii tähtis, linnas ei peagi magama.

Kaja Kann

Kaja Kann on kaasaegse tantsu koreograaf, tantsija ja treener, ZUGA ühendatud tantsijate ning OMAtsirkuse üks asutajaid. Tegutseb üha enam ka kultuuriajakirjanikuna ja kirjanikuna. Tema teine raamat "Tänavatüdruk" (2020) pälvis Tallinna Ülikooli kirjanduspreemiate jagamisel eripreemia. Loe artikleid (26)