Martin Algus: “Kõik algab iga päev uuesti”

Martin Algus. Foto: Harri Rospu

Oli jõuluõhtu, kui oma õndsas üksinduses ja vaikuses lugesin Martin Alguse luuleraamatut “Paranemine”. Olin sest nii liigutatud, et tahtsin süveneda kirjaniku isiksusse veelgi. Tuli välja, et tal oli samal päeval, 25. detsembril, kui mina ta avastasin, sünnipäev. Veel samal ööl vaatasin järele ka “Plekktrummi” saate temaga ning selle mehe tõsine silma- ja maailmavaade meeldis mulle üha enam. Aga eelkõige meeldis mulle vist ikkagi temast kumav nukrus, nii nagu sellest luulekoguski, kus ta kirjutas südameverega oma ema igavesest uinumisest. Küsisin kirjastuselt kontakti ning kirjutasin Martinile järgmisel päeval, ta vastas nii soojal toonil ning meie kirjavahetusest kujunes seegi intervjuu.

Martin, alustasin Sinu loomingu avastamist alles nüüd ja tundub, et mulle just sobivaima teosega – “Paranemine”. Väga isiklik luulekogu, Su ema lahkumiselugu. Usun, et see puudutab üldiselt, toob välja meie haavatavuse ning kõige kaduvuse. Ilma surmata ei oleks ju elulgi mõtet. Surmal on võime meid paremateks muuta, et oskaksime targemini, tänulikumalt elada, kuis Sulle tundub?

Mõtlesin peale ema surma, et see oli tema viimane ja suurim õppetund mulle. Kindlasti toimus minus muutus, toimus mitu, ühele kasvas peale teine ja siis veel ja veel. Kõik juhtus ootamatult ja olime kõik selleks täiesti ette valmistamata, kaks nädalat enne ema surma teadsime, et kõik saab korda. Aga siis tuli lõplik diagnoos. Saime järele jäänud aja jooksul emaga hüvasti jätta ja siis tegi lein minuga, mida ise tahtis, sattusin enda sees sellistesse kohtadesse, kuhu ei olnud kavatsenud minna. Ka siis kui vanaema suri, olin tema kõrval, olin siis 11-aastane, kõik juhtus ühe õhtu jooksul, elasin seda pikalt ja valusalt läbi ning nüüd märkasin, et olen üsna samasugune nagu tookord, elu ei olnud selle tunde ümber erilist kaitsekihti kasvatanud.

Hedvig Hanson

Hedvig Hanson on Edasi kaasautor. Tuntud peamiselt tundliku muusikuna, kuid tegelenud ka kirjutamisega, ta on teinud kaastööd Postimehele, ERR Kultuurile, ajakirjale Sensa ja Eesti Naine. Hedvig on kirjutanud ka kaks raamatut - dokumentaalne traagiline lugu näitlejannast vanaemast, "Jutustamata lugu. Ellen Kaarma." (2012) ning isiklik, maa- ning artistielu päevik, "Kirju mandrilt" (2016). Loe artikleid (112)