Kaidi Laur: natuke armukadedust on ilus

Foto: Haynes King [Public domain], via Wikimedia Commons

Mul paluti kirjutada armukadedusest. Viimasel ajal on palju juttu armastusest, mis peaks olema vaba. Eesti tantra on vallutanud peaaegu kõigi meeled, vahet ei ole, kas naeruvääristades või praktiseerides seda kui tõsiseltvõetavat vaimset tehnikat. Vahemärkusena olgu öeldud, et iidsel tantral ei ole eesmärgiks orgasm ja supervahva seks, vaid ikka kõrgemad spirituaalsed kogemused.

Toimumas on seksrevolutsioon. Hallidest varjunditest kuni keelustatud teraapiateni. Vaba maa. Vabad inimesed. Prioriteet on enda heaolu, enda armastamine. Üha raskem on pühenduda, sest ahvatlusi on igas nurgas. Proosal on hallitusmaitse: lapsed, mustad pesud, pikad tööpäevad, moosikeetmised. Tahaks ju ikka värsket, seda, mis kananaha ihule toob. Samas, kas me kõik ei igatse olla armastatud, st lähedust? Kas armastus ja lähedus on olemas ühe öö suhetes, puudutustes, mille eesmärk on saada kohene nauding, mitte pikemaajaline ühendus? Kas avame enda tõelise olemuse inimestele, kes tahavad meid ainult viivuks? Olen naiivne või vastupidi – ratsionaalne?

Pikalt suhes olevatel inimestel ununeb vahel ära, et argipäev on ka vallalistel. Seal on päris palju igatsust.

Ootamist. Lootmist. Ja kahjuks ka pettumust. Seal on samuti mustad nõud, sassis kodud, peavalu ja pikad tööpäevad. Kui vallalisuse õppetund on õppida üksi olema, siis suhte õppetund on õppida kooskulgema.

“Temaga ma küll luurele ei läheks!” Me lähme luurele nende inimestega, keda usaldame. Sõbrad-tuttavad, keda me ei usalda, nendega võib mõnel õhtul koos toredalt aega veeta, aga sinna jääb alati see “aga”… Tore, aga palun mitte kogu aeg.

Ilma usalduseta pole elutervet suhet. Või kui on, siis üsna koormav suhe. Kahtlused, kas ta käis ikka lõunal töökaaslastega, mis ta õhtul peol tegi, kes sõnumeid saatis jne muutuvad rusuvaks. Usaldamatus sööb sisemust ja hävitab armastust. Mõnusaks kooskulgemiseks on vaja usaldust. Usaldus ei välista polügaamiat. See võib olla kahe inimese vaheline kokkulepe. Inimesed võiksid osata armastada nii, et mõlemale jääks alles vabadusetunne. Usaldus annab vabaduse. Olenemata, kas oled monogaamses või polügaamses suhtes, sest siis sa tead, et tore flirt lõppeb seal, kus mõlemapoolselt kokkulepitud sai.

Jealousy in romance is like salt in food. A little can enhance the savor, but too much can spoil the pleasure and, under certain circumstances, can be life-threatening.

Maya Angelou

Keeruline on armukadedust paremini kokku võtta, kui seda tegi Maya Angelou. Mulle meeldib, kui mu kaaslane on vahel tšut-tšut armukade. Olgu ma seetõttu lapsik, aga see on mõnus. Väike armukadedus teenib ka mind. See annab mulle märku, et too inimene seal, see äge seksikas mees/naine, on mulle oluline. Natuke hirmu tõmbab selja sirgu ja äratab meeled, mis edastavad olulise sõnumi, et keegi pole iseenesestmõistetav. Natuke armukadedust on ilus. Palju armukadedust on vangistus, kas kaaslase või enda poolt. Viiruses on alati voorus ja vooruses viirus.

Kui armukadedust endas vaadata, siis peamiselt on see seotud ebakindlusega, mis söövitab nagu tuline raud tattood otsaette: “Ma pole piisav!”. Et keegi teine on parem, huvitavam, ägedam, ilusam, seksikam. See võrdlus teeb haiget. Maailmas on kindlasti inimesi, kes on meist kuskil paremad või halvemad, aga lõppkokkuvõttes on nad samasugused inimesed nagu meie, vigadega ja ebatäiuslikud, plekiliste pükste ning karvadega.

Armukadedus, vabadus ja usaldus on tunded. Tunnetel on oma sõnumid, mida tasub märgata. Pühendumine, vangis hoidmine ja petmine on tegevused. Tunded tulevad, olenemata meie tahtest. Tegevused on aga valikud, mis saavad alguse meie tahtest. Ja see on üks ütlemata oluline erinevus.

Kaidi Laur

Kaidi Laur on praktiseeriv terapeut, aimekirjanik, blogija, joogaõpetaja, stuudio City Yoga üks omanikest ning unistajast tervemõistuslik hedonist. “Inimene ja inimeseks olemine siiralt huvitab mind. Eriti mahlase ja vaimuka elu ning elamise kontekstis. Kirg elu mõista, kogeda ning nautida väljendub mu mõtisklustes ja töös.” Kirjutan Edasi keskkonnas teemadest, mis mind parasjagu on endasse haaranud. Enamjaolt on need tähelepanekud inimestelt, kellega kohtun teraapiaruumides, infokillud meditatsioonidest või reaalne elukogemus, mis võiks Edasi lugejate argipäeva inspireerida või mõttetööd ergutada. Loe artikleid (32)