Hardo Pajula: me oleme selles kõiges koos

Hardo Pajula. | Foto: Iris Kivisalu

Me oleme selles kõiges koos – igasugune elujõuline lahendus (olgu parajasti kõne all kas keskkonna- või tervishoiupoliitika) saab alguse sellest lihtsast taipamisest.

Möödunud jõulude ajal tuli Swedbanki raamatusarjas välja USA kirjamehe Charles Eisensteini 2018. aastal ilmunud raamat “Kliima – uus lugu”. Tegemist on tähelepanuväärse autoriga, kelle tähelend algas koroonakevade algul avaldatud esseega “Kroonimine”, mis on tänaseks tõlgitud paarikümnesse keelde. Ma sattusin tema peale meediaplatvormil Rebel Wisdom, mille asutaja ja eestvedaja David Fuller intervjueeris Eisensteini 2020. aasta aprilli alguses. Nende intervjuu kannab tähendusrikast pealkirja “Kontrolliepideemia”. Charles räägib seal “Kroonimise” taustast.

2020. aasta kevad oli kaunis segane aeg, me kõik üritasime omal viisil toimuvast aru saada. Minu jaoks oli korporatiivmeedia selleks ajaks oma usaldusväärsusest juba nii palju kaotanud, et ma ei suutnud võtta selle eetriruumi täitvaid manitsusi sotsiaalsest distantseerumisest, maskidest, käteküürimisvedelikest, katkematust testimisest ja muust hookuspookusest samasuguse andumusega, mida minult mõned aastad varem oli eeldatud Brexiti, Trumpi, sooneutraalsuse, palgalõhe ja pseudoteaduse küsimustes. Mul oli algusest peale tunne, et ministeeriumite mantra on vähemalt sama erapoolik ja kallutatud kui kõik see, mida ma enam ammu tõsiselt ei võtnud. Seetõttu langes Charlesi partei- ja majandusaktiivi kesksest narratiivist hälbiv jutt viljakale pinnale.

Hardo Pajula

Hardo Pajula on Estonian Business Schooli vaba majandusmõtte professor ja Edmund Burke’i Selts eestvedaja. Loe artikleid (27)