Valner Valme plaadisoovitused: beduiinireivist terviseambiendini

Yasmyn.

Täiesti võimatu on kuulda sama muusikat samamoodi, sest me oleme kõik nii erinevad. Mis ühele tundub ebamaiselt kaunis, see teisele arusaamatu mulin, ja kõik muud äärmused, ja nüansid nende vahel. Ühes oleme võib-olla kõik ühel meelel: meie igapäevane muusika ei peaks olema igapäevane. 

Ebatavalist pakun nüüd kaheksa plaadi jagu. Tuleb muusikat artistidelt, kes teevad asju omamoodi, isegi tavalisi asju teevad omamoodi. 

YASMYN – “YASMYN” (TIKS)

Alustame plaadiga möödunud aasta maist, lihtsalt sellepärast, et Eesti Muusikaauhindadel sai YASMYN äsja parima naisartisti tiitli ja õigusega: Eestis on Marju Kuudi kõrval ometi kord sada protsenti sügava ja vaba tunnetusega souli/R’n’B-laulja, kes oma teise, omanimelise albumiga on läinud põhjani moodsa R’n’B kaanonites: varemgi rikkalikule, mahlakale häälele on nüüd lisandunud ka profim ning mitmekesisem produktsioon. On palu, mis võiksid olla üleilmsed hitid (“P.I.M.P.”, “Honorable Mention”), aga plaadi võlu seisneb tervikmuljes: ksülofon (elektrooniline?, vahet pole) “Bad Habitsis”, ambientsed sündid loos “I Had It Good”, vaskpillisektsioon palas “How Much” jne, igas loos annab mingi instrumentaalne rosin oma aktsendi ning laulja suhestub nende pisiasjadega ülitundlikult. Järgmisena võiks žanrist lahti lasta ja demonstreerida oma võimeid millegi universaalse, aga üllatavaga, sest artistis võimeid on.

Valner Valme

Valner Valme on Edasi kultuuritoimetaja ja Raadio 2 "Lifti" ning Vikerraadio kirjandussaate juht. Loe artikleid (160)