Marko Mihkelson: desinformatsioon – Venemaa vana ja tõhus mõjutusrelv

Desinformatsioonist kui Venemaa kauaaegsest ja senini väga tõhusalt toimivast mõjutusrelvast.  

Metropoli gala

See näis Moskvas tavalise neljapäevana. Tujutult pilvine ja nullilähedane ilm mõjus pigem rusuvalt nagu ikka läheneva talve pimenevatel päevadel. Ajalooline juugendstiilis Metropoli hotell, mis jääb Kremli ja FSB (endise KGB) peahoone vahele, täitus tol hommikul möödakäijatele märkamatult tähtsate külalistega. Vaevalt panid paljud tähele, kuidas üksteise järel saabusid varjatud sissekäigu juurde Venemaa võimu tipud eesotsas president Vladimir Putiniga.

Oli 10. detsember 2015. Venemaa globaalne propagandakanal RT (varem Russia Today) tähistas oma kümnendat tegevusaastat suurejoonelise galaga. Korraldajad olid kõvasti vaeva näinud külaliste valikul, sest peolaudades olid kohad sisse võtnud poliitika, majanduse ja propaganda raskekahurid. Valvsale silmale on eriti tänase teadmise juures toonase ürituse kaadreid analüüsides kohe selge –  tegemist oli hästi kavandatud Venemaa aktiivse mõjutusoperatsiooniga. Selle peamiseks eesmärgiks polnud telekanali RT promomine, vaid eeltöö tegemine massiivseks sekkumiseks USA eelseisvatesse presidendivalimistesse.

Marko Mihkelson

Marko Mihkelson on ajaloolase haridusega ajakirjanik ja poliitik. Ta on töötanud Postimehe Moskva korrespondendi ja peatoimetajana ning juhtinud Riigikogus väliskomisjoni, Euroopa Liidu asjade komisjoni ja riigikaitsekomisjoni. Ta on raamatute "Venemaa: valguses ja varjus" ja "Murdeajastu" autor, kirjutanud õpikutekste ning analüüsinud rahvusvahelisi sündmusi nii Eesti kui välisajakirjanduses. Edasis kirjutab Marko Mihkelson kord kuus Eestile olulistel välispoliitilistel teemadel. Loe artikleid (77)