Ekraanisõltlase “kaine” elu: olen lõpuks vaba! “Nutisõltuvus”

Illustratsioon: Ander Avila

Anonüümsete IT-sõltlaste grupi abil “kaineks” saanud Markil on põhimõte: ma luban iseendal olla teadlik, kui ma kasutan internetti, selle asemel et olla kogu aeg reageeriv.

Anonüümseid digisõltlaste tugigruppe, millega igaühel on võimalik ühineda, leiab tänaseks juba mitmeid. Tuleb üks välja valida ja avalikke veebikoosolekuid kuulates katset teha. Just nimelt, nende koosolekud toimuvad veebis. Näiteks on olemas Computer Gaming Addicts Anonynmous (CGAA) või Internet and Technology Addicts Anonymous (ITAA). Probleem ületab riigipiire, mistõttu on ka grupid ülemaailmsed, ehkki näiteks Berliinis, mitmes USA ja UK linnas ning Moskvas kogunetakse ka näost näkku.

Mark on ITAA meediakontakt, kuid mõnes muus institutsioonis saaks ta oma “töö” eest pähe. Tema vastust tuleb vahel oodata rohkem kui nädal. “Ma ei saa teavitusi, mistõttu võib kuluda seitse või enam päeva, kuniks ma vastan,” on kirjas tema WhatsAppis. Mark on “kaine” videomängude ja interneti sõltlane. Kiireloomuliste murede korral lubab ta endale helistada, ent selline palve paneb oma mure kiireloomulisusele kriitiliselt vaatama. Enamikku neist selle tiitli alla ei pressi. Õnneks vastab Mark mulle kaks päeva hiljem ning on nõus Eesti lugejatele rääkima oma digisõltlaste tugivõrgustikust nimega ITAA. (Artiklisarja esimest pikemat lugu ekraanisõltuvusest saab lugeda siit.)

Tiina Kaukvere

Tiina Kaukvere on ajakirjanik. Loe artikleid (20)