Kaidi Laur: kes meid keelab?

Foto: Sabine Mondestin, Creative Commons

Üks mu joogaõpilastest küsis: “Kaidi, telekas räägiti, et kui sööd liha, siis sa ei tohi mediteerida. On see tõsi?” Mul tõusevad kõik ihukarvad püsti taoliste väidete peale. Kes seda on öelnud? Jumal? Millal? Läbi kelle? Pean tunnistama, et olen jõudnud punkti, kus ma ei kahtle kõrgema olemasolus, aga kahtlen õpetustes, mida tõsiste nägudega edastatakse, eriti, kui seda tehakse ainutõena.

Kahtluse istutas minusse mõtisklus, et valgustumise tagaajamine kõlab väga ego teemana. Samas, iroonilisel kombel õpetavad paljud valgustumisõpetused sind just egost loobuma.

Miks sa tahad valgustuda? Nirvaanat kogeda? Mille eest soovid põgeneda? Ja, kes seda kõike tahab? Kui kõik on jumala loodud, siis ei tohiks ju miski justkui halb olla? Sealhulgas ka see, mille juurest lahkuda tahad? Kas valgustumine ei ole mitte see, kui oled rahu teinud sellega, mis on?

Kuid, kas kõigega rahu tegemine ei muuda inimeseks olemist mõttetuks?

Kui olen kõigega rahul, siis mul pole vaja autot, maja, inimesi, reisida, mitte midagi. Siis võin sama hetk ära surra, sest ma ei püüdle kuhugi, vaid olen juba kohale jõudnud. Kõik, mis on, on ja see kõik, mis on, see on jumala loodud ning õige.

Kui valgustumises või nirvaanas puudub aeg, siis, mille poole püüdleme? Kas see ei peaks juba siin ja praegu kättesaadav olema? Kes on see, kes ütleb, et kui sa ei söö liha, vaid porgandeid, saad valgustunuks? Miks neid valgustunuid, siis nii vähe on? Ma tean palju inimesi, kes ei söö liha, nad ikka otsivad.

Just seepärast taolised “kui sööd liha, oled vale!” väited mind tagumistele jalgadele ajavadki. Hirmutamised. Näpuga viibutamised. Sina oled vale, mina õige! Vaata, kui puhas mina olen! Vaata, kui õigesti mina elan! See ei ole valgustumine, ega vaimsus. See on puhas ego.

Sa oled inimene põhjusega. Sest, kui jumal tahaks ennast kogeda, siis ta ei oleks sind loonud. Jumal saab kogeda jumalat ainult läbi jumala enda. Aga inimeseks olemist läbi sinu. Ja just sellist inimeseks olemist, nagu sina seda oma tausta, mõtete ja tunnete ning unistustega võimaldad. Lugesin ägedat mõtet, et keev vesi muudab kartuli pehmeks, aga muna kõvaks. Nii et küsimus pole asjaoludes või keskkonnas, vaid selles, millest sina tehtud oled.

Seega, küsimus pole valgustumises, kui tahad nautida elu mõnusid, vaid selles, kuidas elada oma inimpotentsiaaliga rahus. Inimeseks olemine tähendabki kahtlemist ja tingimustega armastamist. Sa ei saa inimesena tingimusteta armastada oma kaaslast, sest siis ta võib sind lüüa, petta, mõnitada ning sina keerad vaid teist põske. Miks sa peaks seda tegema? Kas sa ei taha armastada või olla amastatud sedasi, et inimene, kellega koos oled, teab, kust läheb sinu piir? Et sulle ei saa öelda koledaid või lugupidamatuid asju? Et sinu kallal vägivalla kasutamine on absoluutse kindlusega mõeldamatu?

Vaimsed praktikad muudavad elukvaliteeti.

Vaata, mis sinuga juhtub, kui õpid mediteerima, oma mõtteid ja tundeid juhtima. Vaata, mis sinuga juhtub, kui õpid oma hingamist kontrollima ning nägema elu ilu.

Sinu isiklik kogemus ütleb sulle, mis on sulle õige. Kõigile ei sobi kõik. See on fakt. Kui me kõik oleksime ühesugused, siis jumal ei peaks meid enam “vorpima”, sest tal poleks midagi uut kogeda. Kui sulle sobib liha, siis söö liha. Kui sulle ei sobi liha, siis ära söö. Tunneta, mis muudab sinu elukvaliteeti sinu jaoks paremuse suunas ja tee seda.

Kui tahad nautida inimeseks olemist ja elada, siis tee seda. Aja taga oma rahulolu, usu või ära usu kedagi kõrgemat. Söö, joo, aga tee seda teadlikkusega, sest sinu teadlikkus asub sinu sees. Kellegi teise vaimustav kogemus võib olla sulle super pettumuseks, sest tema vaimustus on temas ja sinu pettumus sinus.

Jumal räägib läbi oma loomingu, aga kuna oleme samal ajal ka ajuga inimesed, siis tõlgendame sõnumeid läbi enda. Nii on. On mõned inimesed, kelle tõlgendus või nägemus jumalast on sulle võib-olla lähedasem, mõnele teisele mitte. Kui sa tahad jumalat kogeda, siis pead seda tegema ainult läbi enda.

Ole inimene, sest sa ei saa olla jumal, aga leia viisid, kuidas kogeda jumalikkust enda sees.

Kaidi Laur

Kaidi Laur

Kaidi Laur on praktiseeriv terapeut, aimekirjanik, blogija, joogaõpetaja, stuudio City Yoga üks omanikest ning unistajast tervemõistuslik hedonist. “Inimene ja inimeseks olemine siiralt huvitab mind. Eriti mahlase ja vaimuka elu ning elamise kontekstis. Kirg elu mõista, kogeda ning nautida väljendub mu mõtisklustes ja töös.” Kirjutan Edasi keskkonnas teemadest, mis mind parasjagu on endasse haaranud. Enamjaolt on need tähelepanekud inimestelt, kellega kohtun teraapiaruumides, infokillud meditatsioonidest või reaalne elukogemus, mis võiks Edasi lugejate argipäeva inspireerida või mõttetööd ergutada. Loe artikleid (30)