Kadri Kroon: maitseid siit ja säält

Foto: Siin & Sääl

Jõulud on andmise ja märkamise aeg. Sotsiaalse ettevõtte Siin & Sääl tegevused just sellest lähtuvadki. Ettevõtmisel on kaks põhilist eesmärki: pakkuda pagulastele ja rändetaustaga inimestele eneseteostuse ja ühistegevuse võimalust ning tutvustada laiemale avalikkusele nende maade toitu, käsitööd, tantse, muusikat, pille ja keelt. Eelmisel aastal olid maade lõikes esindatud Nigeeria, Nepaal, Süüria, Venezuela, Mehhiko, Togo, Lõuna Aafrika Vabariik ja Tadžikistan.

Sisserändajaid kaasava omakasupüüdmatu äri mõte tekkis tegijatel üsna palju varem, rahvusvahelise kaitse saajatega on vabatahtlikud töötanud juba 2005. aastast, aga Siin & Sääl sündis 2019. Pagulasabi juures tegeva firma juhatuses on Eesti ainukese humanitaarabi magistrikraadi omanik Eero Janson ja pikalt pagulastega vabatahtlikuna tegelenud Anu Viltrop, Kirke Piirikivi on Siin & Sääl toiduvaldkonna juht, ta on elanud Inglismaal ja Hollandis, tunneb hästi erinevaid autentseid rahvusköökide maitseid ning soovib jagada ehedast toorainest tänavatoidu stiilis roogi.

Pagulaste seas ei ole keegi kokaametist otseselt unistanud, kokkamisoskus annab hea võimaluse tööl käia ja seeläbi suheldes keelt õppida. Keeleoskus on vajalik, sest tööturg on meil laias laastus eestikeelne. Toit on lihtne viis läbilöömiseks, kõigil on ju kõht mõnikord tühi. Püsikohaga on praegu tööl üks kokk – Türgist pärit Sule Istif, kes on tegelikult hariduselt õpetaja. Teised rändkokad teevad tööampse või käivad vabatahtlikuna abis. Endine kokk, türklanna Shalal räägib juba väga hästi eesti keelt ja on nüüd oma unistuste ametis, osakoormusega matemaatikaõpetajana. Uskumatu, kui palju raskem on leida tööd, kui su nimi on eksootiline, keeleoskusest on väga suur abi. Keelt õpetab pagulastele Tartu Rahvaülikool, kõik sõltub inimese enda motivatsioonist ning need, kes tahavad õppida, saavad keele selgeks küll. Eestlased, kes end välismaal elades proovile on pannud, teavad, mis tähendab uue alguse loomine, elu nagu Ameerika mägedel ja kui raske on väljast tulijana kogukonda sisse sulanduda. Pagulased vajavad nõu ja turvalist keskkonda, mõni rändetaustaga inimene tahab ise hakkama saada.

Kadri Kroon

Kadri Kroon on paadunud foodie, andunud veinifänn ja tulihingeline reisihull, kellele meeldib kogeda ehedaid hetki puhtast uudishimust elu ja maailma vastu. Tema soovituste järgi suurlinnades seigeldes on reisielamus garanteeritud. Kadri on Edasi toidu-, veini- ja reisirubriigi toimetaja. Loe artikleid (88)