Andres Kõpper ehk NOËP: ei möödu päevagi, kui ma looduse hävimise peale ei mõtleks

Andres Kõpper ehk NOËP. Foto: Meiliin Soome.

Andres Kõpperi ehk NOËP-i singlid ja muusikavideod on järjepidevalt parimatest parimate sõelale jäänud. Nüüd on muusik jõudnud esimese pika plaadini ning vastab sel puhul Johanna Maria Mängeli küsimustele. Juttu tuleb ka Eesti loodusest, mida ta on hindama hakanud eriti pärast rohkeid välisreise.

2016. aastal jõudis NOËP-i lugu “Move” Spotify viral tabelisse. 2017. aastal tõi “Rooftop” talle aasta parima laulu trofee Eesti Muusikaauhindadel ning 2019. aastal lisandus auhinnariiulile aasta popalbumi nimega skulptuur lühikogumiku “Head In The Clouds” eest. NOËP-i edu on viinud teda Berliini, Biarritzi, Shanghaisse, Sydneysse, ÜRO peakontorisse ja Flow’ festivalile. Saavutuste plejaadist puudus aga täispikk album. Nüüd on see ka tehtud. 

Novembris ilmunud “No Man Is An Island” jutustab armastusest, inimsuhetest ja ühiskonnast, peegeldades Kõpperi mõtteid ka akuutsete kliimaprobleemide osas. Albumile on muu hulgas mõju avaldanud Kõpperi rännud ning külm ja pime Eesti talv, mille keskel plaadil kõlav muusika kirjutatud ja produtseeritud sai. Heliteost ümbritsevast kontekstist põrkudes rääkisime tavaliste muusikajuttude asemel Andresega erinevatest elamustest, mis talle hingetoitu pakuvad ja ka pikal talveperioodil vaimu turgutavad, ning filosofeerisime põgusalt inimkonna tuleviku perspektiivide üle.

Johanna Maria Mängel

Johanna Maria Mängel on vabakutseline muusikaajakirjanik ja sotsiaalteaduse magister, keda paeluvad eelkõige eri kultuurinähtuste allikad, allhoovused ja mõjud ning muusika äärealad. Loe artikleid (59)