Joséphine Baker – suure südamega erakordne isiksus. Prantsuse suurkuju sängitati Panthéoni

Josephine Baker.

Praegusel ajastul, kui erinevate väärtushinnangute kokkupõrge Euroopas ühiskonda raputab ning ajaloole uue pilguga vaatamist soovitab, on ilus taasavastada pisut unustusehõlma jäänud isiksus, kes esindab püsivaid ideaale, sobitudes igakülgselt uue aja vaimuga. 

Prantsusmaa rahvast läbi aegade inspireerinud suurkujude mälestuspaigas Panthéonis toimus 30. novembril 2021 pidulik tseremoonia Joséphine Bakeri auks, kes on esimene mustanahaline naine, kellele sai osaks riigi üks kõrgemaid tunnustusi, kui ta postuumselt Panthéoni sängitati. Otsus küpses aastaid enne selle teostamist. Kõrgetasemeline, pikalt ning põhjalikult ette valmistatud, televisiooni vahendusel jälgitav tseremoonia pakkus ilusa elamuse, mida prantslased seejärel kiitsid kui suursugust ning riigi ühtsust esindavat hetke, millesarnaseid sooviksid paljud kogeda tihedamini – ühtsust ka igapäevas. Oma muljete jagajail tekkis nende endi väljenduse kohaselt tunne prantsuse vaimust, mida Joséphine Baker suurepäraselt esindas.

Mälestustseremoonia oli pühendatud laialdaselt hinnatud tumedanahalisele andekale ja omapärasele kabaree- ning revüüetenduste staarile, kes esindas oma kunsti, kuid lisaks sellele oli saatnud korda suuri tegusid sõja ajal kodumaad kaitstes, pälvides selle eest ka viis riiklikku autasu. Suuremeelsus juhtis tema otsuseid, kui ta alati hädasolijaid aidata püüdis ning midagi püsivat luua soovides eri ilmakaartest 12 last adopteeris, olemata kunagi kuulsuse jahil.