Peeter Koppel: keegi teine ei suuda pakkuda eesti inimestele eestikeelset optimistliku tooniga arusaama maailmast. Imeline turunišš. “Edasi on ka minu mõte”

Peeter Koppel. Foto: Jake Farra

Juulist detsembrini ilmub Edasi veergudel meie kirjastuse 5. sünnipäeva puhul lühiintervjuude sari “Edasi on ka minu mõte”, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Peeter Koppel on majandusekspert ja Edasi kaasautor.

Mis on sinu esimene mälestus Edasiga seoses ja kuidas vaatad meie toimetamiste peale täna? Mis on muutunud?

Minu esimene mälestus on see, kuidas üks erakordselt soe ja sõbralik härra tuli mulle kontorisse ja ütles, et “võiks teha sellist asja… positiivset”. Mulle tundus see hea ideena, kuigi kohe hakkasin ka mõtlema majanduslikule poolele… Edasi on haute cuisine ajastul, mil lõunaks keeratakse keresse kiirelt üks wrap. Tänaseks on Edasi küps toode. Soe ja sõbralik. Need emotsioonid ongi.

Kantar Emori uuringust “Meediabrändid 2020” selgub, et lugejate meelest on Edasi tugevuseks eristumine peavoolust ja teistest väljaannetest. Kas sa oled selle järeldusega päri ja kui, siis kuidas sina seda tõlgendad, milles see eristumine seisneb/väljendub ja mis rolli sa Edasil Eesti ajakirjandusmaastikul näed?

Edasi näib ainus väljaanne, mis ei ole hüsteeriliselt bipolaarne või ei järgi otse stereotüüpset formaati. Edasi on aeglane selle sõna parimas tähenduses just konteksti arvestades. Kui ülejäänud elu/meediatarbimine kulgeb argipäeviti 280 tähemärgi kaupa siit-sealt infokilde hankides, siis Edasi on laupäeva hommikupoolikuks parim võimalik lugemine. Kohe, kui Neeme Raua saade “Siin” läbi saab. Edasi ja “Siin” on minu jaoks kuidagi olemuselt sarnased nähtused. Mõlemas esitatakse mingil moel terviklikke lugusid ning seda teevad inimesed, kes on selle konkreetse loo enda jaoks selgeks mõelnud. Ka ei ole ma näinud, et avaldataks hulgi lugusid, mis koosnevad hetkel populaarseimate mõtete taasesitamisest. Igava konformismi vältimine ongi parim eristumine.

Edasi üks lubadusi lugejatele on teha ajakirja, mille artikleid on ka hiljem kasulik ja põnev lugeda. Soovita palun 3 lugu, mida võiks uuesti üle lugeda ja miks.

Mulle meeldib, kuidas kirjutab Viljar Arakas. Tal ei ole vaja enda arvamust mitte kuidagi (isegi alateadlikult) kammitseda. Hea küll, ma olen temaga enamasti nõus, sest ta kirjeldab maailma nii nagu see on, mitte nagu see võiks olla. Lihtsalt tal on viitsimist mõnest teemast, millest ma isegi hea meelega kirjutaks, kirjutada pikemalt, tõsisemalt ja sügavamalt. Samuti meeldib mulle, kuidas läheneb teemadele Ilmar Raag. Ma ütleks suisa, et see on tundlik ja belletristlik. Jah, ma tahaks aeg-ajalt vaielda, kuid selleks et mõtteid ja teksti nautida, ei pea ju alati kõigega nõus olema. Lisaks meeldib loomulikult ka Hardo Pajula. Ta on tõestanud, et domineerivas ja tänapäeval sageli isegi lämmatama kippuvas diskursuses on võimalik punk ja rebel olla ka viisakalt.

Kui peaksid kirjutama majanduskommentaari Eesti ajakirjanduse seisu kohta kujundlikult, siis kuidas see välja näeks? 

Kohalik ajakirjandus on kiirelt muutuvas maailmas end erinevate kaootiliste improvisatsioonidega lõhki rebimas. Ühest küljest tuleb toota head sisu keeles, mida räägitakse vähe, ja olukorras, kus üha rohkem inimesi saavad oma info muudes keeltes (peamiselt muidugi inglise keeles) kätte. Selle kõige juures tuleks veel reklaami müüa ja end ära majandada. Ehk kasumitki teenida. Konkurents on aga tihe. Suured tehnoloogiaettevõtted võtavad reklaamiraha lihtsalt käest ära. See kõik meenutab tegelikult ettevõtte elutsükli mudelis paratamatut liikumist loojangu poole. Mina loodan, et see loojang ei saabu, ning loodan ka, et konkurents jääb alles. Edasi on selle protsessi sees aga saar, millele need mullistused nii jõuliselt ei mõju. Keegi teine ei suuda pakkuda eesti inimestele eestikeelset optimistliku tooniga arusaama maailmast. Imeline turunišš.

Mida ma ei küsinud, aga millele sa oleksid tahtnud vastata? 

Kõik sai eelnevaga öeldud.

***

3 võimalust luua uut väärtust ja aidata saada Edasil tugevamaks

Hea lugeja! Kutsume Sind hakkama tellijaks. Püsitellijana aitad luua ajakirja, mis on Eestis puudu, ning teed palju head isegi siis, kui Sa ise ei jõua iga päev lugeda. Rahulik ja inspireeriv keskkond ei teki iseenesest ning see vajab püsivat hoolt. Võid mõelda ka nii, et Edasi on osa Sinu heategevuskäitumisest parema keskkonna ja ajakirjanduse nimel.

Hea asutaja, ettevõtte juht, turundusjuht! Turunduskoostöö suurtest meediamajadest sõltumatu, väikese, aga visa kirjastusega võib olla osa Sinu ettevõtte, tööandja brändi arendamisest ning tugev sõnum ka tarbijatele, mille eest Sinu ettevõte seisab ja millele kaasa soovib aidata. Edasi hoiak on ettevõtlik ja eluterve, meie lugejatele läheb korda hooliv ja jätkusuutlik Eesti. Võta ühendust ning leiame sobiva koostöövormi. 

Hea filantroop! Edasi eesmärk on teha Eesti parimat kvaliteetajakirja. Pühendume ise 100%, aga vajame ajakirja elujõuliseks muutmisel veel natuke abi. Kui Sulle on oluline valikukriteerium see, et toetatav algatus looks uut väärtust kogu ühiskonnale ja oleks tore, kui saaksid selle mõju ka ise igapäevaselt hinnata, siis ajakiri Edasi on suurepärane võimalus. Anna meile hoogu ja aita saada tugevamaks (rekvisiidid leiab siit). Iga toetaja panus läheb sisuloome kvaliteedi parandamiseks. Kui vajad otsustamiseks lisainfot, siis võta palun ühendust: janeck.uibo@edasi.org.

Edasi kohta saab rohkem lugeda siit ja siit (PDF).

***

“Edasi on ka minu mõte” on ajakirja Edasi 5. sünnipäeva puhul ilmuv lühiintervjuude sari, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Edasi sünnipäev on 21. septembril.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (270)