Piiskop Philippe Jourdan: kirik kui kodu. “Kunst kodudes”

Eesti roomakatoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan. Foto: Iris Kivisalu.

Tallinna vanalinna Peeter-Pauli kiriku fassaadile on kirjutatud “Hic vere est domus Dei et porta coeli”, ehk siin on Jumala kodu ja Taeva värav. Sellele tekstile suunab minu tähelepanu Eesti roomakatoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan, kellele see uusklassitsistliku fassaadiga pühakoda samuti koduks on.

Aasta lõpu eel, jõulude ootuses on ilus koos piiskopiga mõtiskleda ka kunstist veidi pühalikumas võtmes. Arutleme, kuivõrd kujutav kunst kirikus vahendab kristliku kiriku ambitsioone ja kajastab aastasadade jooksul kujunenud sümbolite süsteemi. Kõige enam imbub jutu sisse siiski ilu mõiste ja tunnetus – miski, mis piiskopi sõnade järgi on olemas meist olenemata ja kõikjal.

Oleme pika ajalooga Peeter-Pauli katedraalis, mis valmis 1844. aastal keskaegse Püha Katariina kloostri refektooriumi müüridele ja seisab keskaegse dominiiklaste kloostri varemete kõrval. Kui Teie poole intervjuu ettepanekuga pöördusin, kirjutasite, et Teie privaatne kodusfäär on üsna erinev sellest, mis kujundab teiste inimeste elusfääri – elate kasinalt ja koduta selle traditsioonilises tähenduses. Millised olid Teie esimesed muljed ja tunded kirikuga esmakohtudes, n-ö koju jõudes?

Bianka Soe

Bianka Soe on kunstiteadlane, Telliskivi Loomelinnaku sisujuht ja kunstifestivali “Ma ei saa aru” peakorraldaja. Loe artikleid (11)