Ott Lumi: sisemine ja välimine demokraatia mõõde

Foto: Shuterstock.

Demokraatia säilitamine ja kaitsmine on täna rohkem päevakorras kui kunagi varem meie eluajal. Ka Eesti liitus rahvusvahelise demokraatiat edendava organisatsiooniga IDEA mõned nädalad tagasi. Organisatsioon tegeleb valdavalt demokraatia edendamisega arengumaades, mille puhul on raske rääkida täisdemokraatiatest, kuna enamus neist riikidest on sellised, kus tegelik kontroll riigivalitsemises on militaarvõimu või mõne muu võimukeskme käes.

Aga kuidas on lood demokraatiaga demokraatlikes riikides?

Demokraatiat võib vaadata erinevate tahkude kaudu. Esiteks võib seda vaadata kui ideeruumi, mille raames me riigikorraldust mõtestame; teiseks, valitsemise mõttes võime rääkida demokraatiast kui demokraatlike institutsioonide (koos)toimest; või kolmandaks, demokraatia kui valitsemissüsteemi tähendusest, näiteks võrreldes teiste valitsemissüsteemidega.

Ott Lumi

Ott Lumi on Pan-Balti valitsussuhete- ja kommunikatsiooni ettevõtte META partner. Varasemalt olnud ka Riigikogu liige. Viimase 10 aasta jooksul on ta nõustanud erineva profiiliga ettevõtteid, alates tööstusest lõpetades transpordiga. Tema hobi on riigi- ja poliitikateadused, ta on Tallinna Ülikooli doktorant. Loe artikleid (14)