Gert Jostov: kõige rohelisem ruutmeeter on ehitamata ruutmeeter

Senised ehitajate poolt palju siunatud muinsuskaitse nõuded on tulevaste keskkonnanõuete mastaapsuse kõrval lapsemäng. Alternatiivi sellele arengule pigem pole. Foto: Shutterstock.

Tallinna saamine Euroopa rohepealinnaks 2023 toob kaasa tähelepanu, kuid ka kohustuse pakkuda maailmale hästi toimivaid rohelisi ideid ja initsiatiive. Rohepööre pole elitaarne poliitprojekt, vaid toob kaasa reaalseid muutusi ettevõtete ja eraisikute igapäevaellu.

Greta Thunberg saab nüüd rahulikult gümnaasiumis käia, kuid tema sõnumid, millega ta kasvas vaid aastaga üksikust plakatiga protestijast ajakirja Time aasta inimeseks ja ÜRO Peaassambleel kõnelejaks, elavad oma elu. Peale on kasvamas põlvkond, kes Greta eeskujul ei raiska aega poliitkorrektsusele, vaid tahab oma muredest rääkida ilustamata ja otsekoheselt. Ei lähe palju aastaid, kui nad hakkavad poliitikas ja majanduses jõudma võtmepositsioonidele ning langetama reaalseid otsuseid.

Kas praegused otsustajad peaks põlvkonnavahetuse ootuses oma kohtadel rahulikult edasi tiksuma ja lähtuma senistest paradigmadest? Ei. Koroonaga kooselu õppival maailmal on taas aeg ja põhjus tegeleda ka muude teemadega peale pandeemia. Üks aktuaalsemaid neist on rohepööre. Thunberg tabas ajastu närvi, kui ütles kliimamuutustele reageerimisest rääkides: “Ma tahan, et teid valdaks paanika!” Kollektiivne hirm on hakanud üha enam dikteerima arusaamu, millele toetudes rohepööre toimub. Noored kliimaaktivistid on pälvinud kriitikat, et nad ei oska ega soovi oma nooruslikus radikaalsuses arvestada mängureegleid, millele toetudes kaasaegne maailm toimib. Kuid just see ongi nende noorte sõnum: senine maailm enam ei toimi, küsimus on meie julguses ja taiplikkuses seda tunnistada ning midagi ette võtta.

Gert Jostov

GERT JOSTOV on AS Technopolis Ülemiste juhatuse esimees, Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juhatuse esimees. Loe artikleid (4)