Ülo-Tarmo Stöör: eesmärk on kõrgetasemeline arhitektuur ja hea elukeskkond. Aasta puitehitis

Tamme talu. Foto: Öö-Öö Arhitektid.

Aasta puitehitise konkursile esitatud  31 töö hulgas olid nii Tallinna uus maamärk sadama kruiisiterminal, Kohtla-Järve Spordikeskus kui ka  Võru hoolekandeasutus, peatiitli näpsas nende eest aga Öö-Öö Arhitektid OÜ projekteeritud talukompleks Muhus, mille on projekteerinud Öö-Öö arhitektid Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör, Silver Liiberg ja Mari-Liis Süld. Intervjuus Edasile räägib Ülo-Tarmo Stöör tasakaalust moodsa ja traditsioonilise arhitektuuri vahel ning puidu kui materjali võlust lähemalt.

Aasta puitehitiseks on seni valitud nii büroohoone, tehasekompleks kui ka biokatlamaja. Aga kui ma ei eksi, siis ajaloos esimest korda läks see auhind talukompleksile, mis on ometigi üks esimesi asju, mis puitarhitektuurile mõeldes pähe tuleb. Mis selle talu hooned nii eriliseks teeb?

Puit on soe, aegade algusest peale kasutusel olnud ehitusmaterjal ja maale ehitades me midagi muud ei kaalunudki. Talukompleksis oleme puitu kasutanud erinevates kohtades ja eri viisil – voodrina, katustel, konstruktsioonides ja siseviimistlusmaterjalina. Eriliseks ei tee neid hooneid ainult puit, vaid hoonete omavaheline kooskõla, vana talukoha uuele elule äratamine. Hooned on uued, aga vana talukoha tunnetus ei ole kuhugi kadunud. Elu toimub ikka ümber kauni õunaaia ja suvel on kõik tegevused suunatud õue. Elamine talus tähendab elamist looduse keskel ja seda oleme kogu aeg silma pidanud.

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann on Edasi kaasautor, fotograaf ja ajakirjanik, kes on viimased kümme aastat toimetanud mitut arhitektuurile, disainile või moele keskenduvat ajakirja. Loe artikleid (241)