Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Märts

Foto: Pixabay, CC

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Esimeses kokkuvõttes tantsime läbi ja mööda soulisugemeid ning koos lebo-funki ja räpiga techno breakbeat’ini. Välisartistide muusika puhul käime külas sotsiaal-poliitilistel teemadel ja jõuame puhkuseni. Kokku on kogutud seni ilmunud värsked muusikapalad, plaadid, videosinglid ning nopitud välja märtsis toimuvaid üritusi, lavastusi, kontserte. Läbi Edasi helifiltri. Seekord räägib kaasa ka Mait Vesker.

Reliisid

Mait soovitab:

Rake “Fall Free”

Rake, inglise keeles reha, eesti keeles miski kaevu ümber olev ehitis. Suhteliselt värske bänd, andis välja eelmisel kevadel esikalbumi “Seance”. Pärast seda jäi mõningaks ajaks hingusele. Veebruaris tulid nad välja uue singliga “Fall Free”. Tänapäeval on muusikastiile miljoneid ja liigitamine on nagu lõbus mäng, kus saab ise stiile välja mõelda. Rake’i puhul tegi “Fall Free” kindlaks, et neid saab nüüdsest popiks nimetada. Parajalt korduva rütmiga, et olla popp ning samas piisavalt huvitava harmooniaga, et selle kohta soul öelda. Liikmeid on Rake’is terve väikeklassi jagu, aga just see nende helikeele eriliseks teebki.

Nublu  “Droonid”

Nublu, eesti trapi esindaja. Mingil hetkel sai uuem hiphop siinmail eriti trendikaks ja träppareid sigis päevas juurde kümneid. Nublu eristub muudest Lil’idest  läbimõeldud sõnamängu ja sisukama teksti poolest. Ta tuli eelmisel kevadel välja läpaka mikrisse lindistatud hitiga “Tydrukud”. Ilmselt talle endalegi üllatuseks saatis seda oodatust kordades suurem menu. Sellele järgnesid veel kaks vähemalt sama palju kajastust saanud lugu, “Puhkus” ja “Issi”. Nüüd pärast mõningat vahepausi tuli välja “Droonid”. Sama hea kui varasemad lood. Ka sama valemi järgi nagu eelmised, ühisosaks see, et asi toimib. Suurepäraselt toimib ja haarab kaasa nii kiiresti, et ei jõua tähelegi panna. Väiksed tüdrukud tahavad Nublu endale meheks, ja kui tanu alla ei saa, siis võiks tast vähemasti presidentki saada. Kuula siin.

Johanna soovitab:

Frank Ocean “Moon River”

Sõbrapäeval välja tulnud single on Oceani interpretatsioon Henry Mancini kirjutatud ja Audrey Hepburni poolt filmis “Hommikueine Tiffany juures” esitatud aegumatust romantilist igatsust täis loost. Ocean on üks parimaid asju, mis nüüdis-R’n’B-ga juhtunud on ning sama mõju on tal ka “Moon Riverile”; klassikat pole ära solgerdatud ega järele tehtud. Uues kuues on lugu justkui soe muusikapai pikast talvest külmadele kõrvadele.

Kenors

End lebo-funk’ina identifitseeriv Kenors on värske sõõm jabur-mõnusat muusikat. Veebruari lõpus esitleti end ning oma lugusid Tellisikivis. Sündikajade ja nõksude peale lohakalt lausutud read sellest, kuidas “vihm ei lase meil chillida” ning Hawaii-särgid ja kongad valavad kuulajad kitšikompotiga (heas mõttes) üle. Pange kõrv peale siin.

MGMT “Little Dark Age”

Oma algusaegadel kümbles MGMT pigem kaasaegse psühhedeelia peavoolus, kuid oma uue albumiga tüürivad Ben Goldwasser ja Andrew VanWyngarden aina enam tantsupõranda à la Pet Shop Boys poole. “Little Dark Age” kulgeb pigem nostalgilist 80ndate sündi-popi rada, mis aina enam taaskasutustsükli eesotsas kanda kinnitab, kuid helidekaleidoskoobist leiab ka psühhimaid välgatusi, nagu “Days That Got Away” ja melanhoolselt kajav “Hand It Over”. Kuula plaati siin.

Liisi soovitab:

Sander Mölder “TIKS 068

Kodumaine soulmuusika juurtega peosari TIKS on end nüüd realiseerinud ka plaadifirmana TIKS Rekords. Peo ühe eestvedaja, helilooja-produtsent-DJ Sander Möldri lühialbum “TIKS 068” on valmis saanud ja kättesaadav nii digitaalselt kui ka vinüülil (jooksuga Biit plaadipoodi!). Uus materjal kannab endas teiste hulgas koostööd ka kodumaiste artistidega, nagu reket ja NOËP. Kusjuures EP lood on kordamööda figureerimas Spotify Eesti viral edetabeli esimeses otsas. Play – ja San Franciscosse puusa pööritama. Kuula siit.

Bert On Beats Freak By Nature

DJ Critikali alias Bert On Beats on nüüd sidunud end Jaapani plaadifirmaga Sushi Records, mille alt ilmus äsja minialbum “Freak By Nature”. Möödunud aastal aasta produtsendiks ja miksijaks/salvestajaks tituleeritud Bert Prikenfeld jõuab teiste artistide (Liis Lemsalu, Elephants From Neptune, Arop, 5 miinust jpt) heliliste koostööde kõrval keskenduda ka omaloomingule ja teeb seda rahvusvahelisel areenil. Maailmamuusika ja bassiga mängiv Bert On Beatsi nimeline projekt on seekord heliradadesse lisaks noppinud mõjutusi tumedamast technost, hiphopist, electro-funkist ja breakbeat’ist. Kuula siit.

Janelle Monáe duubelsingel “Django Jane” & “Make Me Feel”

Neo-soul? Räpp? Natuke nagu Prince’i muusikaline tütar? Need kõik on sildid, mis üksi Janelle’i ja tema loomingu kirjeldamiseks ei sobi ega millest piisa. Janelle on peagi valmis saamas enda uue albumiga “Dirty Computer”. Enne kauamängivat aga just nüüd avaldanud topeltsingli “Djange Jane” ja “Make Me Feel”. Naine teeb oma asja sotsiaal-poliitilistel ja inimlikkust rõhutavatel teemadel võnkudes, mitmekülgselt ning sisutihedalt. Ega hiili seksuaalsusest eemale. Ta oli muuseas väga lähedane Prince’ga, kes aitas ka mainitud uut albumit kokku panna. Seda lähedust on ka juba loos “Make Me Feel” tunda. Esimesi näiteid peagi ilmuvalt albumilt ehk singleid saab kogeda koos tugevalt stiilipuhta visuaalse esteetikaga. Ja noppida neist välja hulga naisi (ent inimlikkust üldse) esile tõstvaid sõnumeid:

“We gave you life, we gave you birth, we gave you God, we gave you earth.”

  • Janelle Monáe “Django Jane”
  • Janelle Monáe – “Make Me Feel”

St. Beauty “Running To The Sun”

Uus tuleviku R&B duo on äsja reliisinud enda debüütalbumi. Kui sind kutsub soe tuuleiil, rand, päike, vetruv pehme tantsusamm, siis on see mahe ent bassine ja souli  sugemetega unenäolaadne muusika just sinu puhkusekokteil. Peab ära märkima ka seose eelmainitud Janelle Monáega – üks lauljannadest alustas oma karjääri just Janelle’i taustalauljana ning duona kuuluvad nad Monáe loomingulisse kommuuni.

Kuu video

Frankie Animal “Misty”

Sel laupäeval Eesti Laulu finaalis üles astuv bänd andis enda konkursil osalevale loole “Misty” välja ka video. Peaosas ei näe me mitte aga solisti Mariet ega kitarristi Jonast või bassisti Jani, vaid fookuses figureerib näitleja Henrik Kalmet. Sõna otseses mõttes südamlik visuaal viib vaataja üsna sügavale laulu sisse, kaasa elama ja kogema inimsuhete spektri teatud osa…

Põnevad muusikasündmused märtsis

Johanna soovitab:

Liima “1982” esitluskontsert

Liima. Foto: Rasmus Weng Karlsen

Taani/Soome eklektilised indie-pead ehk ansambel Liima on andnud välja uue albumi “1982”. Sellel olevaid helimaastikke, mille kujundamisel pani, muide, käe külge ka Grizzly Bearist tuntud Chris Taylor, saab täitsa oma silma ja kõrvaga kogema minna 9. märtsil, kui nad Tallinna Erinevate Tubade Klubisse plaati esitlema tulevad. Kui soovid rohkem teada, vaata siia.

The Boondocksi kontsert

Pärnu bänd ja kohaliku indie-roki üks oivalisimaid esindajaid The Boondocks astub 10. märtsil Tallinnas Kivi Paber Kääride lavale. Tüübid pälvisid muide eelmise aasta Tallinn Music Weeki publiku lemmiku auhinna ja võin kinnitada, et üldse mitte asjata. Minge kaege ka üle. Rohkem infot siin.

Catapulta “Badminton” esitluspidu

“Badminton” – Catapulta. Illustratsiooni autor: Väino Õun

Kohaliku hiphop skeene üks vedajaid, venekeelne räpigrupp Gorõ Lana, on loomingulise suunamuutuse tuules kokku pannud räpi ja bassimuusika elemendid ning loonud uue projekti Catapulta. Esimese (ja härrade sõnul ilmselt ka viimase) helikandja lansseeringut tähistatakse olemisega Juhkentali garaažides asuvas KOLM-es. Lisaks plaadi ettekandele on peol uhke nimistu selektoreid, kelle seas figureerivad ka Robert Linna, Misha Panfilov, Peeter Ehala ja Tommyboy. Pange peopüksid jalga! Rohkem infot siin.

Heli- ja videvikufestival “ERMi ÖÖ”

Märtsi lõpus minge Tartusse (kui te seal juba pole), sest kevadise pööripäeva auks toimub kuu 24. päeval Eesti Rahva Muuseumis esimene heli- ja videvikufestival ERMi ÖÖ. Muusikaliste elamuse eest hoolitsevad teiste seas haldjalik Myrra Rós Islandilt, Vaiko Eplik, mahe etno-elektroonika duo Puuluup ja Mika Rantala juhitav Verde. Küllaltki ideaalne viis kevade vastuvõtmiseks, või mis. Lisainfo leiab siit.

Liisi soovitab:

Renate Keerdi uuslavastus “Tahe”

Lavastus tantsitab vaatajaid tõe ja huumoriga läbi inimeseks olemise ja meie argielu. Parajalt mõtlema panev vaatemäng, millega saab mõnusalt suhestuda ja igapäevase enda ära tunda. See armsalt ka veidi absurdne liikumisspektaakel sobib justkui kevadeootusena vaimseks värskenduseks. Lisainfo ja piletid siit.

Legendaarne Records Presents: 12EEK Monkey, reket, EiK + Arop LIVE

Mitmekäiguline räpipidu, saamaks ja tajumaks kohalikust hiphopist valitud ülevaadet. Skeene on muidugi meil lai ja ägedalt järjest nooremaid toimetajaid pungil. Üks variant tutvumistuurile hüpata on näiteks 30. märtsil, kui Kultuurikatlas saab end peanoogutusega hiphopi sisse suunata. Hea selektsioon artistidest on selleks juba ette ära tehtud. Lisaks mängivad kontseptsiooniga klappiva ja oma stiilipuhta joonega plaadimuusikat DJ Philgood ja DJ Lauri Täht. Üritus Facebook.

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, mis aitab orienteeruda Eesti, aga ka suuremas muusikamaailmas toimuvaga. Kord kuus võtab rubriik kokku olulised kontserdid, lavastused, sündmused ja nähtused. Tutvustab läbi kaasaegsuse- ja tulevikufiltri värskelt ilmunud muusikat. Eesmärk on rikastada lugeja argipäeva ja hoida teda kursis põnevate muusikauudistega. Rubriigi eestvedajad on muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid.